Storage Container 8 ft Blue – New
New
Price incl. VAT
960 €
11
Euro pallets
20ft
Size
9,82 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | 2,438 x 2,200 x 2,260 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | 2,287 x 2,106 x 2,060 mm |
| Door Dimensions | 2,070 x 1,945 mm |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft |
|---|---|
| Condition | New |
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 950 kg |
|---|---|
| Payload | 5,050 kg |
| Total Weight | imal de la cargaison : 6 000 kg |
| ISO Type Code | 22 G1 |
| ISO Group Code | 22 GP |
| Transport Goods | General cargo, pallets, general freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift