Shipping Container 10 ft High Cube
Price incl. VAT
3.240 โฌ
11
Euro pallets
20ft HC
Size
18.0 mยณ
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | L 6058 mm x B 2438 mm x H 2896 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | L 5898 mm x B 2352 mm x H 2698 mm |
| Door Dimensions | Double porte arriรจre avec verrous de conteneur |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft HC |
|---|---|
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 1,375 kg |
|---|---|
| Payload | 28035 kg |
| Total Weight | 30480 kg |
| ISO Type Code | 25 G1 |
| ISO Group Code | 25 GP |
| Transport Goods | General cargo, pallets, bulky freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift