Shipping Container 20 ft Double Door
Price on request
11
Euro pallets
20ft
Size
33 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | L 6058 mm x B 2438 mm x H 2591 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | L 5898 mm x B 2352 mm x H 2393 mm |
| Door Dimensions | B 2340 mm x H 2280 mm |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft |
|---|---|
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 2300 kg |
|---|---|
| Payload | de 20 100 kg, avec un poids total autorisé de 23 5 |
| Total Weight | autorisé de 23 500 kg. Offrant une surface de 13,8 |
| ISO Type Code | 22 G1 |
| ISO Group Code | 08 à 10 Jours |
| Transport Goods | General cargo, pallets, general freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift