Shipping Container 40 ft High Cube 4 Doors
Price incl. VAT
5.964 โฌ
25
Euro pallets
40ft HC
Size
76.7 mยณ
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | L 12192 mm x B 2438 mm x H 2896 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | L 12032 mm x B 2352 mm x H 2698 mm |
| Door Dimensions | Double porte arriรจre avec verrous de conteneur |
| Euro pallets | 25 |
Properties
| Size | 40ft HC |
|---|---|
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 4,100 kg |
|---|---|
| Payload | 28560 kg |
| Total Weight | 32500 kg |
| ISO Type Code | 45 G1 |
| ISO Group Code | 45 GP |
| Transport Goods | General cargo, pallets, bulky freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift