Shipping Container 20 ft High Cube
Price incl. VAT
1.896 €
11
Euro pallets
20ft HC
Size
37,4 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | 6,058 x 2,438 x 2,896 m |
|---|---|
| Internal Dimensions | 5,898 x 2,350 x 2,698 m |
| Door Dimensions | 2,340 x 2,585 m |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft HC |
|---|---|
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 2400 kg |
|---|---|
| Payload | 28080 kg |
| Total Weight | 30480 kg |
| ISO Type Code | 25 G1 |
| ISO Group Code | 25 GP |
| Transport Goods | General cargo, pallets, bulky freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift