Shipping Container 40 ft High Cube 4 Doors 8 Doors – New
New
Price on request
25
Euro pallets
40ft
Size
67,7 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | L 12192 mm x B 2438 mm x H 2591 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | L 12032 mm x B 2352 mm x H 2393 mm |
| Door Dimensions | B 2340 mm x H 2280 mm |
| Euro pallets | 25 |
Properties
| Size | 40ft |
|---|---|
| Condition | New |
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 3750 kg |
|---|---|
| Payload | 26730 kg |
| Total Weight | 30480 kg |
| ISO Type Code | 42 G1 |
| ISO Group Code | 08 à 10 Jours |
| Transport Goods | General cargo, pallets, general freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift