Refrigerated Container 40 ft – New
New
Price on request
21
Euro pallets
40ft
Size
67m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | L 12192 mm x B 2438 mm x H 2591 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | L 11577 mm x B 2294 mm x H 2271 mm |
| Door Dimensions | double battant sur une des faces extérieures, ouverture des portes à 270° |
| Euro pallets | 21 |
Properties
| Size | 40ft |
|---|---|
| Condition | New |
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 4 650 kg |
|---|---|
| Payload | 2 469 mm |
| Total Weight | 34 000 kg |
| ISO Type Code | 42 R1 |
| ISO Group Code | 08 à 10 Jours |
| Transport Goods | Frozen goods, fresh produce, temperature-controlled goods |
Refrigeration
| Temperature Range | -25 à 25°C |
|---|---|
| Refrigerant | R134 A, R404, R442 sur demande |
| Power Connection | 400V / 32A CEE plug (3-phase) |
| Operating Voltage | 380–460V / 3Ph / 50–60Hz |
| Power | 6,0 kW |
| Noise Level | ≤ 75 dB(A) |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift