Storage Container 9 ft Galvanized
Price incl. VAT
750 €
11
Euro pallets
20ft
Size
12,3 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | 2,857 x 2,062 x 2,088 m |
|---|---|
| Internal Dimensions | L 5898 mm x B 2352 mm x H 2393 mm |
| Door Dimensions | B 2340 mm x H 2280 mm |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft |
|---|---|
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 420 kg |
|---|---|
| Payload | 28180 kg |
| Total Weight | 30480 kg |
| ISO Type Code | 22 G1 |
| ISO Group Code | 22 GP |
| Transport Goods | General cargo, pallets, general freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift