Open Side Container 40 ft High Cube 4 Doors
Price incl. VAT
4.320 €
25
Euro pallets
40ft HC
Size
76,4 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | 12,192 x 2,438 x 2,896 m |
|---|---|
| Internal Dimensions | 12,014 x 2,286 x 2,692 m |
| Door Dimensions | 2,337 x 2,565 m |
| Euro pallets | 25 |
Properties
| Size | 40ft HC |
|---|---|
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 4259 kg |
|---|---|
| Payload | 19740 kg |
| Total Weight | 32500 kg |
| ISO Type Code | 45 G1 |
| ISO Group Code | 45 GP |
| Transport Goods | General cargo, pallets, bulky freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift