Refrigerated Container 40 ft High Cube – Used
Used
Price incl. VAT
4.272 €
21
Euro pallets
40ft HC
Size
68.2 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | L 12192 mm x B 2438 mm x H 2896 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | L 11577 mm x B 2294 mm x H 2554 mm |
| Door Dimensions | Double porte arrière avec verrous de conteneur |
| Euro pallets | 21 |
Properties
| Size | 40ft HC |
|---|---|
| Condition | Used |
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 4,650 kg |
|---|---|
| Payload | 25530 kg |
| Total Weight | 30480 kg |
| ISO Type Code | 45 R1 |
| ISO Group Code | 45 RE |
| Transport Goods | Frozen goods, fresh produce, temperature-controlled goods |
Refrigeration
| Temperature Range | -25 °C — +25 °C |
|---|---|
| Refrigerant | R-134a / R-452A |
| Power Connection | 400V / 32A CEE plug (3-phase) |
| Operating Voltage | 380–460V / 3Ph / 50–60Hz |
| Power | 6,5 kW |
| Noise Level | ≤ 75 dB(A) |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift