Insulated Container 10 ft – New
New
Price on request
11
Euro pallets
20ft
Size
12,45m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | L 6058 mm x B 2438 mm x H 2591 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | L 5898 mm x B 2352 mm x H 2393 mm |
| Door Dimensions | à 270° |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft |
|---|---|
| Condition | New |
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 2 600 kgs |
|---|---|
| Payload | 2 173 mm |
| Total Weight | 12 400 kgs |
| ISO Type Code | 22 HI |
| ISO Group Code | 08 à 10 Jours |
| Transport Goods | Temperature-sensitive goods (passively insulated) |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift