Insulated Container 40 ft – Used
Used
Price on request
25
Euro pallets
40ft
Size
68,26 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | L 12192 mm x B 2438 mm x H 2591 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | L 12032 mm x B 2352 mm x H 2393 mm |
| Door Dimensions | B 2340 mm x H 2280 mm |
| Euro pallets | 25 |
Properties
| Size | 40ft |
|---|---|
| Condition | Used |
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 4 650 kg |
|---|---|
| Payload | 34 000 kg |
| Total Weight | 29 350 kg |
| ISO Type Code | 42 HI |
| ISO Group Code | 08 à 10 Jours |
| Transport Goods | Temperature-sensitive goods (passively insulated) |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift