Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | 6058 mm (L) x 2438 mm (l) x 2591 mm (h) |
|---|---|
| Internal Dimensions | 5895 mm (L) x 2350 mm (l) x 2392 mm (h) |
| Door Dimensions | 2340 mm (l) x 2280 mm (h) |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft |
|---|---|
| Condition | New |
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 2300 kg |
|---|---|
| Payload | 28230 kg |
| Total Weight | imal : 30480 kg |
| ISO Type Code | 22 G1 |
| ISO Group Code | 08 à 10 Jours |
| Transport Goods | General cargo, pallets, general freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift