Shipping Container 20 ft Green
Price incl. VAT
1.620 €
11
Euro pallets
20ft
Size
33,2 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | 6,058 x 2,438 x 2,591 m |
|---|---|
| Internal Dimensions | 5,895 x 2,350 x 2,392 m |
| Door Dimensions | 2,340 x 2,280 m |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft |
|---|---|
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 2 250 kg |
|---|---|
| Payload | 28 230 kg |
| Total Weight | 30 480 kg |
| ISO Type Code | 22 G1 |
| ISO Group Code | 22 GP |
| Transport Goods | General cargo, pallets, general freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift