Shipping Container 10 ft Double Door
Price incl. VAT
1.380 €
11
Euro pallets
20ft
Size
15,60 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | 2,991 x 2,438 x 2,591 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | 2,777 x 2,350 x 2,393 mm |
| Door Dimensions | 2,342 x 2,280 mm |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft |
|---|---|
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 1.400 kg |
|---|---|
| Payload | 8,760 kg |
| Total Weight | imal de la cargaison : 10,160 kg |
| ISO Type Code | 22 G1 |
| ISO Group Code | 22 GP |
| Transport Goods | General cargo, pallets, general freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift