Open Side Container 20 ft – Used
Used
Price on request
11
Euro pallets
20ft
Size
33 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | 6058 mm de longueur, 2438 mm de largeur, 2591 mm de hauteur, assurant une grande capacité de stockage tout en restant facilement transportable. |
|---|---|
| Internal Dimensions | 5844 mm de longueur, 2224 mm de largeur, 2295 mm de hauteur, offrant un espace généreux pour divers usages. |
| Door Dimensions | 270° |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft |
|---|---|
| Condition | Used |
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 2300 kg |
|---|---|
| Payload | 4 782 kg |
| Total Weight | 30480 kg |
| ISO Type Code | 22 P1 |
| ISO Group Code | 08 à 10 Jours |
| Transport Goods | General cargo, pallets, general freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift