Open Side Container 20 ft – New
New
Price incl. VAT
2.640 €
11
Euro pallets
20ft
Size
32,85 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | 6058 x 2438 x 2591 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | 5898 x 2287 x 2299 mm |
| Door Dimensions | Portes sur un côté court et un côté long, facilitant l’accès et l’organisation du contenu |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft |
|---|---|
| Condition | New |
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 2300 kg |
|---|---|
| Payload | 28180 kg |
| Total Weight | 30480 kg |
| ISO Type Code | 22 P1 |
| ISO Group Code | 22 PS |
| Transport Goods | General cargo, pallets, general freight |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift