Office Container 20 ft White – New
New
Price incl. VAT
3.120 €
11
Euro pallets
20ft
Size
33,2 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | 6058 x 2990 x 2584 mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | 5891 x 2826 x 2280 mm |
| Door Dimensions | 2 fenêtres PVC oscillo-battantes avec volet roulant pour une ventilation flexible et une sécurité renforcée |
| Euro pallets | 11 |
Properties
| Size | 20ft |
|---|---|
| Condition | New |
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 2300 kg |
|---|---|
| Payload | 28180 kg |
| Total Weight | 30480 kg |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift