Refrigerated Container 20 ft
Price incl. VAT
5.268 €
9
Euro pallets
20ft
Size
28,6 m³
Volume
Technical Information
Dimensions
| External Dimensions | 6,058 x 2,438 x 2,591 m |
|---|---|
| Internal Dimensions | 5,450 x 2,275 x 2,292 m |
| Door Dimensions | 2,288 x 2,251 m |
| Euro pallets | 9 |
Properties
| Size | 20ft |
|---|---|
| CSC Plate | Valid CSC plate |
Weight / ISO Classification
| Empty Weight | 3 000 kg |
|---|---|
| Payload | 2,221 m |
| Total Weight | 30 480 kg |
| ISO Type Code | 22 R1 |
| ISO Group Code | 22 RE |
| Transport Goods | Frozen goods, fresh produce, temperature-controlled goods |
Refrigeration
| Temperature Range | -25 °C — +25 °C |
|---|---|
| Refrigerant | R-134a / R-452A |
| Power Connection | 400V / 32A CEE plug (3-phase) |
| Operating Voltage | 380–460V / 3Ph / 50–60Hz |
| Power | 4,5 kW |
| Noise Level | ≤ 72 dB(A) |
Product Features
Wind- and watertight
Steel frame, stainless steel walls, aluminum floor
Paintable in any RAL color
Electrical installation and lighting possible
PVC strip curtain on request
Loading ramp optional
Container supports possible
Accessible by pallet jack and forklift